Svart på hvitt - normalt Gult på svart - invertert Svart på gult
A A A

Sel voksenopplæring med nye tilbud

Voksenopplæringen har nå begynt med norskopplæring til beboerene på Sel mottak, Raphamn.

 

I tillegg til norskopplæring til minoritetsspråklige og 2-årig grunnskoleopplæring for voksne, har voksenopplæringen begynt med norskopplæring til beboerene på Sel mottak, Raphamn.

Nytt lokale og nye lærere
Olstadbygget i Storgata 26 er nå ombygd og tatt i bruk til undervisning av fremmedspråklige elever. Det er kjøpt inn nytt inventar, bord og stoler, og det er tilsett to nye lærere. Det står igjen litt utbedring av ventilasjon og akustikkdemping, ellers er det lyse og fine lokaler med sentral beliggenhet.


120 elever

Det er 120 elever delt på fem grupper, hver gruppe får undervisning 9 timer i uka fordelt på tre dager, og totalt 250 timer undervisning. Det er stort fremmøte og nesten ikke fravær. Ellers er det 7 elever på barneskolen og foreløpig en i barnehage. Sel kommune får direkte tilskudd pr.elev for å tilby denne undervisningen.


Ikke alle får tilbud

Det er ikke alle som får tilbud om norskopplæring. 29 europeiske land inngikk en avtale i Dublin, Dublin-regelverket, om at søkere ikke kan søke om asyl i flere land samtidig, og at familier skal holdes samlet. Søknaden skal derfor behandles i bare ett av disse landene. Disse søkerne får ikke tilbud om norskopplæring så lenge saken deres ikke er avklart. Det er et fåtall av disse på Sel mottak.

De som ønsker mer opplysninger om asylsøknad kan finne dette på: www.noas.org


Rett og plikt til å lære norsk

Alle som får vedtak om opphold i Norge, får både rett og plikt til å lære norsk og samfunnskunnskap. Disse er ikke lenger asylsøkere, og vil bli tildelt en vertskommune, der de kan få bo og etter hvert bli integrert i det norske samfunnet. Derfor er det en viss gjennomstrømning av beboere på mottaket. UDI har som mål at botiden på et asylmottak skal være maksimalt 12 måneder. Det er alså UDI som behandler sakene, mens det er Integrerings- og mangfoldsdirektoratet, IMDI som har ansvaret for den videre oppfølgingen av personene. Jfr.www.imdi.no


30 timers forkurs

I mai/ juni ble det gjennomført et 30 timers forkurs i norsk på mottaket for alle beboerne. I juli gjennomførte voksenopplæringen 50 timer samfunnskunnskap for 23 personer fra Eritrea som har fått positivt vedtak. Dette er undervisning som skal foregå på et språk elevene forstår godt, for denne språkgruppen ble det da gjennomført på amharisk/ tigrina. Undervisningen ble gjennomført av Ader Aden, som bor på Otta og er tilsett på Sel mottak. Han opplyser at det var engasjerte elever og stor stemning med mange diskusjoner.

 Disse asylsøkerne sier de er veldig glade for å komme i gang med å lære norsk, slik at de kan komme bedre i kontakt med andre mennesker her. 

Denne gruppa sier de er veldig glade for å komme i gang med å lære norsk, slik at de kan komme bedre i kontakt med andre mennesker her.

 

  • Tips en venn
  • Skriv ut
Sel kommune, Botten Hansensgate 9, 2670 Otta
Telefon: 61 70 07 00 | Fax: 61 70 07 01 | Epost: postmottak@sel.kommune.no